Teksti suurus:
A A A

Esimese malevkonna kaitseliitlased külastasid Vabariigi aastapäeva eel Tartu Kroonuaia Kooli

04.03.2014
Autor: Marilin Mölder
Eesti Vabariigi sünnipäeva eel 20. veebruaril külastasid Tartu maleva I malevkonna kaitseliitlased Kristjan Bachman ja Henrik Guthan ning Naiskodukaitse noorteinstruktor Mirjam Link Kroonuaia kooli õpilasi, et neile tutvustada Kaitseliidu tegemisi ja sõduri varustust.
Esimesena olid üles rivistatud 1-4. klassi väikesed huvilised, kelle tähelepanu ohjamine oli väljakutse ka meie kogenud juhtidele. Siiski leiti kavaluse abil ühine mõistmine ning mõlemal osapoolel oli huvitav ja hariv infotund. Järgmisena tulid Kaitseliidualast teavet saama 5-7. klassi õpilased. Võis märgata kerget häbelikkust ja oskust oma uudishimu ohjeldada, sest kohad võeti sisse kõnelejatest kaugemal. Kõikse kaugemale positsioneerisid end vanemad noormehed 8-9. klassist, kellele tuli anda lisakorraldusi ikka esinejatele lähemale tulla, sest muidu jäävad olulised asjad kuulmata ja nägemata. Noored olid vägagi huvitatud informatsioonist, mida neile jagati ning esitasid ka küsimusi.

Noorteinstruktor Mirjam Link andis ülevaate, mis on Kaitseliit, kes sinna võivad kuuluda ning millised on noorteorganisatsioonid (kodutütred, noorkotkad). Juttu illustreeris pildimaterjal, voldikud, mütsi ning kaelarätiku näidised. Suur rõõm oli tõdeda, et nii mõnegi noorega oldi juba varasemalt metsas kohtutud ja ühiseid üritusi ette võetud. Mirjam rõhutas, et Kaitseliit ei võrdu ainult sõjapidamine ja relvad, vaid see annab võimaluse õppida palju uusi oskusi ning saada suurel hulgal uusi teadmisi, olgu selleks oskused metsas hakkama saamine, kaarditundmine ja orienteerumine, esmaabi algteadmised aitamaks sõpra hädas või isegi söögi valmistamine. Loomulikult on lisaväärtuseks sõbrad ja väga toredad ühisüritused. Kuna noored saavad olla noorkotkaste või kodutütarde ridades vaid teatud vanuseni, teadvustati neile, et täisealiseks saamisel on võimalus ühineda Kaitseliiduga. 

Noortel oli võimalus teada saada, milline on sõduri varustus, mis on sõduri seljakotis ja mida kantakse alati endaga, kui kaua peab sõdur metsas kaasa võetud toiduga hakkama saada ning miks on väga oluline end alati soojalt ja kuivalt riietada. Olgugi et kaasa toodud pildimaterjal oli huvitav, tekitasid kõige suuremat eufooriat käega katsutavad asjad. Kristjan Bachman ning Henrik Guthan olid noortele kaasa toonud nii metsas toidu valmistamiseks vajalik katelok kui ka "sõduri kodu", kus pidavat tulema kõige parem uni. Õpilased said nii relva käes hoida kui ka seljakotti kanda, et mõista kuivõrd raske see tegelikult on. Infotunni lõpus näidati lühikest Lahingkompanii filmi, mis andis väga tõetruu ülevaate sellest, mis tavaliselt metsas toimub.

Kui noored enne külastust juba teadsid,  et metsas on keeruline tekiga magada, sest tuul viib teki ära ning prille on vaja selleks, et silmad uduseks ei läheks, et õpperelv on punane, kuna siis on see ilusam, ja et labidaga on hea asju peita või kedagi lüüa, siis nüüd said nad ka teada, et sõdurid kasutavad magamiskotti, sest seda on palju hõlpsam kiirelt kokku pakkida, prillid kaitsevad silmi, õpperelv on punane, et rõhutada asjaolu, et ükski relv ei ole mänguasi ja on väga ohtlik. Labida kasutusele saadi lisaks eelpool nimetatuile veel lisafunktsiooniks võimalus endale kaevikuid kaevata, et kaitsta end võimalike lendavate ohtlike esemete eest.

Kroonuaia kooli esindaja Meelika Aruots tänas kõiki osalisi koostöö eest ning sõnas, et õpilased jäid külastusega väga rahule. See oli õpetlik ja väga huvitav päev! 

Külaskäigu võttis kokku Marilin Mölder.