Teksti suurus:
A A A

In memoriam JUHAN ALGUS (09.05.1944-15.06.2014)

17.06.2014
Meie seast on lahkunud Kaitseliidu taasasutaja ja kamraad Juhan Algus, kes oli oma nime vääriliselt mitmete kaitsestruktuuride loomise alguses.
ERSP ja Kodanike Komiteede liikumise kaudu jõudis temani oluline elu verstapost – 17. veebruaril 1990. aastal toimunud Kaitseliidu taasasutamine, kus ta ka ise kohal viibides asutamisele allkirja andis. Sellele järgnevalt pühendas ta mitu kuud Kaitseliidu taasloomisele ajaloolisel Tartumaal. Tänu tema aktiivsusele loodi tänini tegutsevad Kaitseliidu allüksused Elvas, Nõos, Kongutas, Rannus, Kambjas, Puhjas ning isegi mõni üksus Tartus. Juhan osutus ka esimeseks ja peamiseks Naiskodukaitse taastamise initsieerijaks. Innuka tegutsemise tulemusel hakati teda üsna pea määrama tähelepanuväärsetele ametikohtadele: Lõuna-Tartumaa lipkonna ülema asetäitja, (kogu) Kaitseliidu ajaloopealik (!) ning Kaitseliidu Keskkogu sekretär. Seda kõike saavutas ta ainult pooleteise aastaga. Pärast iseseisvuse taastamist 1991. aastal avanesid aga juba järgmised väljakutsed:
Kaitseliidu esindajate grupp vastloodud Kaitsejõudude Peastaabi juures, seejärel allohvitseride kursuse lõpetamine Meegomäel ning teise olulise verstapostina tema elus ja Kaitsejõudude arengus – Kuperjanovi  pataljoni taasloomine 1992. aastal. Ka tegevväelasena jäi ta hingelt üdini kaitseliitlaseks ning aitas malevaid, kuidas suutis.
Kõigest sellest kirjutas Juhan ka oma ajaloo. Ta pani kokku mahuka materjalide kogumiku mitmes köites ning jagas seda nii sõpradele kui ka osaliselt avalikus meedias. Lisaks dokumentidele sisaldavad need palju
arvamusi ja hinnanguid ning hulgaliselt mälestusi sündmustest, mis kujundasid meie ajalugu.

Nüüd oled ka Sina, Juhan, ajalooks saanud. Isamaa ei unustanud Sind.

Puhka rahus!