Teksti suurus:
A A A

Kaitseliitlased võtsid osa Teadlaste Ööst Tamme Gümnaasiumis

07.10.2013
2013. aasta 27. septembril tutvustas Kaitseliidu Tartu maleva Tamme malevkond ürituse Teadlaste Öö raames kaitseliitlaste tehnikat, varustust, relvastust.
Tamme Gümnaasiumi juurde jõuti kl 12 läbi. Olime huvilistele uudistamiseks kaasa võtnud veoautod Mercedes-Benz Unimog ja DAF ning kaks Kaitseliidu Chevorlet Chevy. Relvadest oli kaasas AK-4, KSP-58, M16, M14, M45, raketipüstol ja kahur.
Juba kooli ette keerates äratasid laigulised masinad kooliõpilaste tähelepanu ja enne kui jõudsime oma kaasa võetud relvad ja sidevahendid lahti pakkida, olid esimesed uudistajad kohal. Panime püsti kaasavõetud lauad ja „kaunistasime“ need maskeerimisvõrkudega ning ladusime relvad koos tutvustavate tekstidega laudadele. Samuti püstitasime jao- ja staabitelgi, mille vahele vedasime traatside telefonid, mida lapsed innukalt kohe testima hakkasid. Samuti pakkusid palju lõbu seljakotiga kaasas kantavad SEM-70-d, mida võis aeg-ajalt tegevuskohas näha pikad antennid vaid paistmas ning omavahel sõjaplaane arutamas.
Kahurimeeskonna rõõmuks nautisid lapsed väga kahuri puhastamist. Nõnda oli kahurit niisuguse hoolega puhastatud, et õhtuks kahuritoru juba läikis.
Reamees Uiga, parkides vahepeal ringi veoauto DAF-i ja Unimogi, tegi kastis istuvatele huvilistele väikese lõbusõidu, kelledest üks teatas seepeale, kui Unimogi kasti luuki sulgema hakkasime, et no nüüd pannakse luuk kinni ja viiakse Siberisse. Nii see tegelikult ei läinud. Väikeste huviliste kurvastuseks sai mõlema autoga vaid üks ring tehtud ning hoolimata altkäemaksu pakkumistest pidid nad edaspidi leppima vaid mängukihutamisega.
Laste suureks rõõmuks oli meil kaasas maskeerimispulgad ja kõik soovijad said endale teha tõelise „sõduri sõjamaalingu“. Samuti tutvustas kapral Mätlik väikestele ja suurematele huvilistele „NATO paki“ sisu ning soovijad said ka maitsta, kuidas mekib sõduri kuivtoidupaki näkileib ja hanemaksapasteet.
Lisaks relvadele oli väljapaneku külalistel võimalus vaadata läbi öövaatlusseadme, mõõta laserkaugusmõõtjaga vahemaid ja vaadata käärpikksilmaga tõkke tagant kaugustesse.
Õhtu saabudes hakkas sügisene jahedus vormi vahele kippuma ning nii meie kui ka uudistajate rõõmuks saabusid tublid naiskodukaitsjad kuuma ja väga maitsva sõdurisupiga. Lapsed ristisid supijagaja, juba vanema naiskodukaitsja, koheselt sõduri vanaemaks ja uurisid, kas sõdurisuppi tehakse sõduritest (nagu kapsasupp kapsast). Kannibalismiga kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad ei tegutse – supp keedetakse poest ostetud köögiviljadest ja lihast. Kui alguses arvasime rahva leiget huvi vaadates, et suppi jääb üle, siis lõpuks tuli puudugi.
Ürituse lõppedes oli südantsoojendav vaadata, kuidas lapsed meie lahkuvale kolonnile innukalt järele lehvitasid.
Kuigi ilm oli tuuline ja aeg-ajalt sadas peenikest vihma, oli huvilisi rohkelt, ning kedagi ei paistnud ilm heidutavat.

Malevlane Meryt Malleus
Tamme kompanii III rühm
Tamme malevkond
Kaitseliit Tartu malev