Teksti suurus:
A A A

Kodutütred tähistasid oma sünnipäeva

28.01.2015
Tänapäeval on kombeks uhkeldada oma sõprade arvuga, eelkõige virtuaalsete sõprade arvuga mõne sotsiaalvõrgustiku sõbralistis. Aga kui paljud meist saavad öelda, et nende sünnipäevale on nii palju külalisi tulnud, et pidi naabrite juures toole laenutamas käima? Minul just õnnestus ühel sellisel sünnipäeval külas olla. Nimelt tähistas möödunud laupäeval kodutütarde 83. aastapäeva Kodutütarde Tartu ringkond.  
Kodutütarde sünnipäev on ses mõttes eriline, et sinna tulles ei pea esitama kutset. Tulla on palutud organisatsiooniliikmetel ja rühmajuhtidel, instruktoritel- abilistel ja nende peredel, samuti sõpradel Kaitseliidu Tartu malevast, Noorte Kotkaste juurest ja Naiskodukaitsest. Sestap koguneski külalisi nii rohkearvuliselt ja nad kõik olid üsna erinevad. Vaataks kasvõi vanuse poolest: kõige noorem külaline oli alla aastane, üks vanimatest aga sai juba 94, selleks oli endine kodutütar proua Hilda Annus. Mõne külalise jaoks oli see väärtuslikuks võimaluseks kohata vanu sõpru või sugulasi.
Sünnipäeval  - nagu ikka kombeks – vaadati algul tagasi eelmisele aastale: noorteinstruktor Mirjam Link ja ringkonnavanema abi Mari-Liis Õun tuletasid meeleolukate piltide abil meelde kõige värvikamaid sündmusi aastast 2014. Siis said sõna Kaitseliidu pere liikmed: Tartu maleva pealik rääkis veidi kodutütarde ajaloost ja tänapäevast ning väärtustest, mis läbi aegade kodutütarde jaoks olulised olnud. Naiskodukaitse esindaja Kadi Kass aga kõneles sellest, kuidas Kodutütred aitavad täiskasvanutel mängulisust ja loovust õppida ning hoida. Noorkotkaste pealiku tervitus aga saabus kaugest Kambodžast, need andis edasi rühmapealik Sander Kukk ja ega kodutütarde enda ringkonnavanem polnud ka mitte geograafiliselt lähedalasuvam – tema tervitused saabusid Austraaliast.
Kõige pühalikum hetk on aastapäeval ikka uute liikmete vastuvõtt. Sel korral oli kodutütre teekonna alustamiseks valmis 24 tüdrukut, kes andsid kõigi külaliste ees tõotuse ja said endale kaela kodutütre kollase kaelaräti. Uusi liikmeid tervitati ühiselt kodutütarde lauluga.
Oli veel sõpradel ka üht-teist ütelda ja näidata. Ene Pärn Noorkotkaste ja Kodutütarde Sõprade Seltsist kiitis tüdrukute austust oma vormi vastu ning soovitas noortel õppida keeli ja võõramaa radu mitte peljata: küll saab ka sealt palju kasulikku õppida ja kodumaale neid teadmisi ja oskusi tuua. Endine Tartu ringkonna vanem Ülle Närska aga rääkis sellest, kuidas hindab ta nüüd Kodutütarde tegevusi eelkõige lapsevanema seisukohalt. Samuti tervitasid sünnipäevalisi Aare Nurm ja Kristjan Bachmann, viimane siis kõigi nende poolt, kes olid metsas õppustel ning ei saanud sünnipäevale tulla. Lõpuks üllatas üks Noorkotkaste ja Kodutütarde Sõprade Seltsi liige Osvald Sasko kõiki oma mustkunstniku oskustega.
Sünnipäev on nüüd läbi. Kodutütarde vormimütsidest ajendatud võilillede ja maikuu-tunne jääb aga südamesse ja küllap aitab see talvekuid üle elada.  Nagu ringkonna-vanema abi ütles, ees on ootamas uus kogemuste ja teadmiste kogumise aasta. Kodutütarde avatus ja külalislahkus ei olnud vaid sünnipäevaks varutud. Avastuste ja saavutuste teel võib igaüks olla nii õpetaja kui õpilase rollis. Abikäsi on siin alati teretulnud ja sõbralik toetus rõõmsalt  garanteeritud.

Aleksandra Zaverjuhha, I malevkonna tegevliige