Teksti suurus:
A A A

Risto Pool: Eesti riik on nii tugev, kui on Kaitseliit

22.02.2016
President Toomas Hendrik Ilves annab teisipäeval üle 99 teenetemärki nendele inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud Eestit paremaks. Teiste seas sai Kotkaristi teenetemärgi Tartu maleva Põhja-Tartumaa üksikkompanii üks taasloojatest, aktiivne kaitseliitlane nooremveebel Risto Pool.

Kuidas uudis kõrgest aurahast kohale jõudis?


Tegelikult oli see mulle täielik üllatus. Olin sellel päeval Eesti Energia seminaril,  telefon oli hääletu peal, kui korraga hakkas pihta helistamine. Ma ei saanud üldse aru, mis toimub ja alles õhtul läks mul poeg Facebooki ja ütles, et ma olen mingi medali saanud.  Seega sain ma tegelikult alles järgmisel päeval teada, et sain Kotkaristi. Nii et üllatus oli täielik, kuigi siiani küsin ma endalt, miks just mina, sest ma ei leia, et oleksin teinud midagi väga erilist.

Oled Kaitseliidus peagu juba veerand sajandit?

Seda küll, ma liitusin Kaitseliiduga 1994. aastal ja mind kutsusid Kaitseliitu Raigo Pool ja Sverre Sokk. Toona liitusid mehed patriotismitundest, sest hirm, et venelased tulevad tagasi, polnud kuhugi kadunud. Olime tookord väga isamaalised ja meil oli kindel teadmine, et vajadusel tuleb vastu hakata. Praegu liituvad mõned seetõttu, et oleks äge ja saaks ägedat varustust, siis meie näiteks ostsime varustuse ise. Sisuliselt olime ühe küla mehed ja sõpruskond. Loomulikult ei tähenda see, et ka praegused liitujad oleks vähem isamaalised, kuid uutele tulijatele on olulisem just huvitav väljaõpe. Kuid ka praegu on meil Põhja-Tartumaa Üksikkompaniis värbamine jätkuvalt sõpruskonna põhine.

Kas Kaitseliit on 22 aasta jooksul palju muutunud?

On muidugi. Tookord tegi väljaõpet keegi, kes oli midagi näinud ja kuulnud. Nüüd on meil koolitus väga kõrgel tasemel, varustus on ideaalilähedal ja sellega julgeb sõdida küll.  Alguses olime ka palju väliabi peal, riided ostsime ise, paukmoona polnud üldse, kuid nüüd on see  kõik muutunud. Isiklikult minu jaoks toimus suur muutus 2008. aastal, kui pidin minema Kaitseliidu kooli, kuna juhtide järele oli suur vajadus ja siis saabus ka see hetk, kus ma pidin hakkama vastutama ka meeste ees.

Viimasel ajal tuleb riburada analüüse, kus loetakse üles tunnid, millega naaberriigi tankid jõuaksid meie pealinna. Kui tugev on nende uudiste valguses Kaitseliit?

Kaitseliit on nii tugev, kui Eesti riik, kuid mulle tundub, et Kaitseliit on isegi riigist tugevam. Mõned kurdavad, et Kaitseliit on läinud isegi väga sõjaväelaseks kätte. Aga me saame nüüd ka rohkem raha, mistõttu on loogiline, et meilt nõutakse ka enam. Kaitsejõud vaatasid Kaitseliidudel varem ülalt alla, kuid nüüd on hakanud asjad muutuma ja kaitseväest tulevad Kaitseliitu ohvitserid, kes on tõstnud meie taset. Meie juhid muutuvad järjest professionaalsemaks ja see ongi meie tugevus.
Mis puutub aga nendesse analüüsidesse, siis see on kahe otsaga asi. Loomulikult võib tankikolonniga sõita Eesti paarikümne tunniga läbi, kuid see ei tähenda, et Eesti on langenud, sest sõjalist vastupanu ei murra nii lihtsalt. Kui aga kasutakse Eesti vastu mittekonvetsinaalse  sõja võtteid, siis see Eestit ei murra üldse. Kaitseliidu tugevus on tegelikult  kogu Eesti tugevus, sest kui igas Eesti külas on üks kaitseliitlane, siis see tähendab, et kriisiajal koonduvad teised inimesed tema ümber. Me oleme üle Eesti laiali ja see ongi meie suur trump.