Teksti suurus:
A A A

Tartu kaitseliitlased taastasid Vabadussõja kangelase hauatähise

20.11.2017
Tartu vallas Lähtel vanal surnuaial pühitseti 18. novembril uuesti sisse restaureeritud hauatähis Vabadussõja kangelasele Mihkel Arenile, kes langes 1919. aastal Orava mõisa lähedal.

Kapral Mihkel Aren, kes pälvis Vabadussõja ajal hulljulguse eest hüüdnime "väike kapral", oli legend juba oma eluajal. 17-aastaselt läks seitsmelapselisest perest pärit Mihkel vabatahtlikult Vabadussõtta, võttes muuhulgas osa ka Tartu vabastamisest ja Paju lahingust.

Ühe oma kuulsama kangelasteo sooritas Aren Voldi lahingus, kui soomusrongi dessant sattus kuulipildujatule alla ja eestlased ei saanud enam tule alt välja. Kohalikku maastiku hästi tundnud Aren luuras üksi vaenlase selja taha ja avas Lewise kuulipildujast tule, lüües sellega taganema rühmasuuruse üksuse.

Mihkel Aren langes 1919. aasta märtsis Orava mõisa juures toimunud lahingus ning maeti Lähte kiriku surnuaeda.

Hauatähiseks oleva metallristi restaureerimise ning hauaplatsi korrastamise korraldas kaitseliidu Tartu maleva Põhja-Tartumaa üksikkompanii. Restaureerimistöid toetas samuti Tartu malev ning kalmu korrastamist Tartu vald.

Restaureerisid TKK skulptuuriosakonna üliõpilased Jane Aus, Dmitry Gorbušin, Janeli Juhkam, Rita Jõgar, Uno-Tanel Kalle, Kaarel-Kaspar Säre, Ingmar Šuman, Inga Tomson ja Emma Tuvike. Juhendas Maria Väinsar.