Teksti suurus:
A A A

Tartu maleva aasta kaitseliitlane on Toomas Raud

07.01.2019
Tartu malev esitas 2018. aasta kaitseliitlase kandidaadiks ja kuulutas seega ka Tartu maleva aasta kaitseliitlaseks Lõuna-Tartumaa üksikrühma pealiku Toomas Raua.
 
Kuigi ametlikult on Toomas Raual seljataga kümne aasta pikkune kaitseliitlase karjäär, on tema seotus Kaitseliiduga veelgi pikem.
 
“Põhjus on väga lihtne, ametlikult liitusin küll 2008. aasta juunis, kuid avalduse olin esitanud tunduvalt varem. Paberid olid kuhugi toppama jäänud ja nii juhtuski, et olin jõudnud isegi juba ühel kursusel ära käia, enne kui mind ametlikult vastu võeti,” muigas ta aastatetaguse seiga üle.
 
Põhjuse liitumiseks andsid Toomasele 2007. aasta pronksiöö sündmused. “Lennart Meri on öelnud, et riigi julgeoleku garantii on selle riigi rahvas ja sellepärast tunduski Kaitseliiduga liitumine toona ainuõige samm,” ütles ta.
 
Vaatamata kümne aasta pikkusele kaitseliitlase karjäärile pole Toomase ind lahtunud. Ainuüksi tänavu panustas ta erinevatele väljaõppeüritustele 60 päeva, millele lisanduvad maleva rahuaegsed kohustused, kuna Toomas on ka Tartu maleva juhatuse liige, Eesti Reservväelaste Tartu laskespordiklubi juhatuse liige ja Tartu maleva motoriseeritud üksikrühma taasasutajaliige.
 
Sealjuures on Toomas koolitanud nii ennast kui teisi. Ta on käinud paljudel erinevatel erialastel ja täienduskursustel kaitseväes ja Kaitseliidu koolis ning läbinud nooremallohvitseride (NAKkl) ja vanemallohvitseride baaskursuse (VABKkl).
 
“2018. aasta oli väga tihe, mistõttu jõudsin läbi teha vaid instruktori ja vahekohtuniku kursuse,” lisas ta. “Tõsi küll, Kaitseliidu kooli kursusi on mõnikord kritiseeritud, kuid minu hinnangul annab nende läbimine oskuse näha ka suuremat pilti.”
 
Kui eelmine aasta jäi Toomasele tagasihoidlikuks eneseharimise poolest, siis seda enam on Toomas pühendanud oma aega erinevate kursuste ja koolitamiste läbiviimisesse, olgu selleks siis laskeinstruktorite õpetamine või Kotkalennul, Orkaanil ja Põhjakonnal õppurite tegevuse hindamine. Toomase sõnul panustab ta kamraadide väljaõppese lihtsal põhjusel. “Tark sõdur on alati parem kui lihtsalt sõdur,” ütles ta.
 
Sarnaselt paljudele teistele aktiivsetele kaitseliitlastele ütleb ka Toomas, et sama palju kui ta organisatsiooni panustab, saab ta tagasi, sest oskuseid, mida ta on Kaitseliidus omandanud, saab suurepäraselt ära kasutada ka igapäevaelus.
 
“Kuid peamine, mis mind siin hoiab, on hea väljaõpe ja ustavad sõbrad, kelle peale saab alati loota,” ütles ta.
 
 
 
Toomas Raua ergutused:
 
2008 Tartu  malevapealiku käskkirjaline tänu
2010 Tartu malevapealiku tänukiri
2011 Kaitseliidu ülema tänukiri
2013 Tartu malevapealiku tänukiri
2013 Tartu maleva teenetemärk
2015  Kaitseliidu ülema tänukiri
2016 Tartu linnapea hinnaline kink
2016  Kaitseliidu III klassi teenetemedal
2017  Kaitseliidu kooli pealiku tänu
2018  Kaitseliidu kooli meene tänu